European Economic
and Social Committee
Posilnenie postavenia ľudí žijúcich v energetickej chudobe
S odhodlaním zmeniť skutočnosť, že ľudia žijúci v energetickej chudobe sa považujú za bezmocné obete, začalo katalánske združenie „Inžinieri bez hraníc“ organizovať zhromaždenia s cieľom dať slovo tým, ktorí nemajú dostatočný prístup k energii alebo vode alebo majú ťažkosti s platením účtov. Predstaviteľka združenia Mònica Guiteras nám vysvetlila, akým spôsobom zhromaždenia poskytujú týmto ľuďom priestor na dosah ruky, kde majú pocit istoty, a pomáhajú im uvedomiť si, že nie sú obeťami, ale sú skôr protagonistami a iniciátormi zmien v rámci energetickej transformácie.
EHSV info: Čo Vás viedlo k spusteniu Vášho projektu alebo iniciatívy?
Mònica Guiteras Blaya: Až doposiaľ sa k dôsledkom energetickej chudoby pristupovalo z hľadiska blahobytu, preto sa osoby zasiahnuté energetickou chudobou často označovali za obete, alebo boli dokonca obviňované zo zlých spotrebiteľských návykov. Považovali sme za potrebné zaujať k tejto téme horizontálnejší prístup a umožniť rodinám v situácii energetickej chudoby, aby sa stali protagonistami a iniciátormi zmien v rámci súčasnej energetickej transformácie.
Ako bol Váš projekt prijatý? Dostali ste nejakú spätnú väzbu od ľudí, ktorým ste pomohli? (Môžete uviesť príklad?)
Účastníci pokladajú túto iniciatívu za veľmi užitočnú, pretože voči veľkým dodávateľským spoločnostiam sa často cítia bezmocní alebo sa im prístup administratívy zdá príliš byrokratický. Zhromaždenia zamerané na energetickú chudobu poskytujú týmto ľuďom priestor na dosah ruky, kde majú pocit istoty a kde nikto nikoho nesúdi a nikto nevie viac ako ostatní. Práve naopak, tento priestor umožňuje pochopiť skúsenosti každého jednotlivca v snahe pomôcť im lepšie žiť, byť lepšie informovaní a aktívne sa zapájať do života spoločnosti.
Ako chcete použiť získané finančné prostriedky, aby ste ešte viac pomohli komunite? Plánujete už nejaké nové projekty?
Cena, ktorú sme získali, nám veľmi pomôže zviditeľniť náš projekt. Stále sa nám nedarí osloviť mnohých ľudí žijúcich na okraji spoločnosti, ktorí ani nevedia, že takéto zhromaždenia existujú. Vďaka tejto cene budeme môcť cieľové skupiny osloviť inovatívnymi a zmysluplnými spôsobmi. Počas pandémie sme museli zmeniť svoj spôsob práce a organizovať zhromaždenia čiastočne s osobnou účasťou a čiastočne na diaľku. Po získaní tohto uznania a finančných prostriedkov sme si stanovili za jeden z hlavných cieľov, že sa zameriame na inováciu, šírenie informácií a komunikáciu v snahe spojiť väčšiu a rozmanitejšiu skupinu ľudí.
Čo by ste poradili iným organizáciám, aby dosiahli výsledky v podobných aktivitách a programoch?
Nám sa osvedčilo rozvíjať úzke kontakty s miestnymi organizáciami mimo zvyčajných sektorov, v ktorých naša organizácia pôsobí. Sme síce environmentálna mimovládna organizácia, ale v súvislosti s týmto projektom sme nadviazali dôležité miestne partnerstvá s organizáciami, ktoré sa zasadzujú za dôstojné bývanie, aj so susedskými združeniami.
Ako optimisticky vidíte vyhliadky EÚ dosiahnuť ciele zelenej dohody?
Kľúčom k dosiahnutiu týchto cieľov musí byť sociálna spravodlivosť. Len tá nám zabezpečí, že transformácia, ktorá nás čaká, bude nielen ekologická, ale aj spravodlivá. Ako spoločnosť musíme vyvinúť veľké úsilie na to, aby sme ovplyvnili vlády a verejnú správu na rôznych úrovniach, a zabezpečili, že pri dosahovaní cieľov bude zaistená sociálna ochrana, ako aj účasť občanov a posilnenie ich postavenia.