Ad hoc skupina EESO za evropsko državljansko pobudo je 4. oktobra v Zagrebu razpravljala o evropski državljanski pobudi Stanje na Hrvaškem. Razprava je bila namenjena vzpostavitvi stikov članov ad hoc skupine z lokalnimi deležniki, ki so predstavili svoje izkušnje, stališča in zamisli. Poudarek je bil zlasti na prepoznavnosti evropske državljanske pobude na Hrvaškem in seznanjenostjo z njo ter na doslej pridobljenih izkušnjah in dobrih praksah. Evropska državljanska pobuda je orodje, ki državljanom Evropske unije omogoča, da predlagajo novo zakonodajo in tako neposredno vplivajo na politiko EU.

Zagrebška razprava o evropski državljanski pobudi Stanje na Hrvaškem je bila prvi tovrstni dogodek, ki ga je ad hoc skupina organizirala zunaj Bruslja in ga je gostila Hrvaška obrtna zbornica. V razpravi so poleg članov ad hoc skupine EESO sodelovali državna sekretarka na hrvaškem ministrstvu za delo Margareta Mađerić, predstavnik ministrstva za pravosodje Dino Zorić, predstavniki Evropske komisije in foruma za evropsko državljansko pobudo ter številni predstavniki informacijskih centrov Europe Direct, univerz, lokalnih oblasti ter nacionalnih ekonomsko-socialnih svetov, pa tudi hrvaški ambasadorji evropske državljanske pobude, organizatorji evropske državljanske pobude, univerzitetni študenti in drugi deležniki v okviru evropske državljanske pobude.

Popoldne je potekala redna seja ad hoc skupine za evropsko državljansko pobudo, nato pa so se člani ad hoc skupine sprehodili po središču Zagreba, kjer so se družili s Hrvati in delili priljubljen Evropski potni list za demokracijo, ki ga je pripravil EESO.

Ad hoc skupina želi s svojim delovnim programom za obdobje 2023–2025 še povečati dejavno sodelovanje EESO v evropski državljanski pobudi. Načrtuje organizacijo nadaljnjih srečanj zunaj Bruslja, saj so dobra priložnost za razpravo z lokalnimi deležniki v okviru evropske državljanske pobude in ozaveščanje o evropski državljanski pobudi na nacionalni in lokalni ravni.

Ad hoc skupini za evropsko državljansko pobudo, ki je bila vzpostavljena leta 2013, da bi pripravljala politične smernice o tej pobudi in spremljala razvoj dogodkov na tem področju, trenutno predseduje članica EESO Violeta Jelić.

Evropska državljanska pobuda je bila uvedena z Lizbonsko pogodbo in bila leta 2012 vzpostavljena kot prvi instrument participativne demokracije na nadnacionalni ravni. Pobuda omogoča, da najmanj milijon državljanov EU iz vsaj sedmih držav članic Evropsko komisijo pozove, naj predlaga zakonodajo, in je zato najbliže zakonodajni pobudi državljanov. 

Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) ima že od samega začetka zelo dejavno vlogo pri razvoju in promociji evropske državljanske pobude. (ep)