Kako naj se plače in dobičke podjetij obdavči na način, ki ustreza potrebam današnjega delovnega okolja? EESO se v mnenju, sprejetem na julijskem plenarnem zasedanju, loteva tega izziva, hkrati pa pozdravlja in spodbuja vzpon dela na daljavo. S posodobljenimi in enostavnimi pravili bi morali zagotoviti, da se bodo delojemalci in delodajalci v Evropi izognili tveganju večkratne obdavčitve ali nenamerne neobdavčitve, če delajo iz tujine.

„Živimo v novem svetu, kjer želijo ljudje delati drugače. EESO v celoti podpira prožnejše delo in čezmejno delo na daljavo,“ pravi poročevalec Krister Andersson. Ob tem nadaljuje: „Vendarle ta nova paradigma predstavlja tudi resne izzive za mednarodne davčne sisteme in učinkovit evropski enotni trg.“ EESO med drugim predlaga vzpostavitev sistema „vse na enem mestu“ na evropski ravni, kot že velja za DDV. Delodajalec bi moral poročati, koliko delovnih dni so delavci na daljavo opravili v državi rezidentstva in koliko v državi delodajalca. Davčni organi bi lahko na podlagi tega podatka opredelili, v kateri državi se obdavčijo dohodki oziroma kolikšen delež dohodkov se obdavči v vsaki državi. Kot poudarja poročevalec Andersson, bi „ta sistem za delavce in delodajalce pomenil manjše število davčnih sporov med državami članicami, hkrati pa bi pomagal zagotoviti pravilno obdavčevanje, ne da bi moral posameznik davčno napoved predložiti v več državah“. (tk)