Italská dobrovolnická organizace Agevolando pracuje s nezletilými a mladými dospělými, kteří celé své dětství (nebo jeho část) strávili v ústavní péči či v pěstounské rodině a kteří musejí tento systém opustit a postavit se na vlastní nohy. Vzhledem k tomu, že učinit takový krok není ani zdaleka jednoduché, přišla organizace Agevolando s projektem „Care Leavers Network“ (Síť na pomoc mladým lidem opouštějícím ústavní péči), za který získala v roce 2022 Cenu občanské společnosti v kategorii zaměřené na mládež. Cílem tohoto projektu je dát mladým lidem, kteří opouštějí systém péče, možnost formulovat své vlastní návrhy a řešení, a ovlivnit tak podobu tohoto systému, aby skutečně odpovídal jejich potřebám, a zajistit také, aby všichni, kdo se ocitnou ve stejné situaci, mohli do dospělosti vykročit co možná nejsnáze.  Více nám o tomto projektu prozradili předseda organizace Agevolando Federico Zullo a manažerka projektu „Care Leavers Network“ Cecilia Dante.

EHSV info: Proč jste se rozhodli realizovat tento projekt?

Síť na pomoc mladým lidem opouštějícím systém péče („Care Leavers Network“) vznikla poté, co se ukázalo, že tito mladí lidé, kteří se aktivně podíleli na činnosti sdružení Agevolando, potřebují vlastní prostor, aby se mohli vzájemně dělit o své zkušenosti a společně formulovat návrhy, jak v Itálii i Evropě tento systém a následný přechod k samostatnému životu zlepšit. Agevolando se rozhodlo, že musí tyto mladé lidi opouštějící systém péče nějakým způsobem podpořit. V roce 2013 tedy spustilo zmíněný projekt, díky němuž mohou předkládat své návrhy a jednat s institucemi i odborníky, a sehrát tak zásadní úlohu. To vše v Itálii postupně vede ke skutečné změně systému péče o děti a mládež a také podmínek, za jakých je tato péče ukončována.

S jakou odezvou se Váš projekt setkal? Jak na něj reagovali lidé, kterým jste pomohli? Můžete případně uvést nějaký příklad?
Náš projekt velmi ocenily instituce, které se v naší zemi zabývají péčí o děti a mládež, a to jak na místní, tak na celostátní úrovni. Italský veřejný ochránce práv dětí a mládeže (Garante Nazionale per l'Infanzia e l'Adolescenza) vyjádřil v roce 2015 přání, aby se naše síť rozšířila a stal se z ní celostátní orgán (do té doby totiž působila pouze v regionu Emilia Romagna). Od té doby se do našeho projektu zapojili mladí lidé opouštějící systém péče v celé řadě regionů, přičemž podobné žádosti dostáváme každý rok i z jiných částí země, což svědčí o tom, že je považován za skutečně přínosný. Mladí lidé, kteří se stali součástí naší sítě, velmi oceňují její cíle a výsledky. Váží si přitom nejen dopadu, jaký měla jejich doporučení na legislativu a profesní kulturu, ale i vztahů, které navázali jak mezi sebou, aby se vzájemně podpořili, tak s různými kontaktními osobami, tj. příslušnými dospělými, kteří sledují jejich pokrok a usnadňují různé kroky. Mnoho mladých lidí, kteří se účastní tohoto projektu, využívá také dalších interních projektů a příležitostí, které nabízí naše sdružení (například v rámci projektu „Se avessi“ je jim poskytována finanční pomoc určená na psychologickou péči, podporu v oblasti bydlení, studia a práce).

Jak hodláte konkrétně využít získané finanční prostředky, abyste těmto lidem ještě více pomohli? Plánujete již nějaké nové projekty?
Díky těmto penězům chceme zajistit kontinuitu našeho projektu a jeho dlouhodobou udržitelnost. V Itálii je obtížné získat finanční prostředky a další zdroje na podporu projektů, které by zapojily mladé lidi a zastupovaly jejich zájmy. Takových projektů je příliš málo. Vzhledem k těmto obtížím tedy není pochyb o tom, že náš projekt je opravdu důležitý a přínosný a je třeba zajistit, aby mohl dlouhodobě systematicky pokračovat. Jen tak se do něj bude moci i nadále zapojit na 6 000 mladých lidí, kteří po dosažení věku 18 let každoročně opouštějí italský systém péče.

Co byste poradili dalším organizacím, které provádějí podobné aktivity a programy, aby dosáhly kýžených výsledků?
Doporučili bychom jim, aby mladým lidem – ať už těm, co opouštějí systém péče, nebo jiným mladým lidem v obtížné životní situaci – nabídli více příležitostí, jak se aktivně zapojit a podílet se na rozhodování. Měli by mít možnost se organizovat ve sdruženích a společně zastupovat své zájmy a najít způsoby, jak si sami vzájemně pomáhat. Kromě toho by měla být podporována opatření zaměřená na zapojení dalších mladých lidí v úzké spolupráci s organizacemi, které vyjadřují názory odborníků a dospělých, a to na místní, celostátní i evropské úrovni.

Myslíte si, že EU dostatečně pomáhá znevýhodněné mládeži? Máte nějaké rady nebo doporučení, co lze konkrétně udělat?
EU se na mladé lidi žijící ve znevýhodněných podmínkách zaměřuje výrazněji a praktičtěji, než tomu bylo v minulosti. Pokud však jde o prosazování všeobecných práv těchto lidí a příležitosti, aby se mohli do společnosti plně začlenit, je stále co zlepšovat. Navrhujeme výrazně investovat do účasti mladých lidí ve všech oblastech činnosti a života, a posílit tak jejich postavení a příslušné procesy, díky nimž se mohou stát vlivnou a konstruktivní součástí společnosti. Domníváme se, že celou situaci by mohlo změnit, kdyby členské státy EU dostaly pokyn, aby zavedly mechanismy, včetně těch institucionálních, které by zaručily zavedení těchto opatření k zajištění plnohodnotné účasti, a vyčlenily na ně cílené a odpovídající prostředky.