Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny został utworzony w 1957 r. Nadano mu uprawnienia doradcze, by poprzez swoje opinie i wiele innych działań mógł przekazywać europejskim organom decyzyjnym perspektywę i obawy zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym przybliżać UE do jej obywateli.

W kolejnym roku – 65 lat temu – odbyła się pierwsza sesja plenarna Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Czytaj więcej o 65-leciu tutaj: www.eesc.europa.eu/65.