European Economic
and Social Committee
Vijeće za trgovinu i tehnologiju EU-a i SAD-a treba iskoristiti novonastalu dinamiku i preuzeti vodeću ulogu u području trgovine, tehnologije i inovacija
EGSO je na srpanjskom plenarnom zasjedanju ustvrdio da novo Vijeće za trgovinu i tehnologiju (TTC) može postati inovativan alat za suradnju EU-a i SAD-a u cilju stvaranja sigurnijeg i prosperitetnijeg svijeta koji se temelji na načelu održivog razvoja i demokratskih vrijednosti. Vijeće je osmišljeno da bude participativno tijelo i kao takvo mora pokazati svoju transparentnost i snažnu suradnju s civilnim društvom i dionicima.
U svojem samoinicijativnom mišljenju „Novo Vijeće za trgovinu i tehnologiju EU-a i SAD-a na djelu: prioriteti za poduzeća, radnike i potrošače te potrebne zaštitne mjere“, EGSO naglašava prioritete Vijeća za trgovinu i tehnologiju.
Christa Schweng, predsjednica EGSO-a, izjavila je „Vijeće za trgovinu i tehnologiju novi je oblik suradnje. Njegov glavni cilj mora biti istraživanje načina na koji trgovina i tehnologija mogu bolje funkcionirati za naša društva. Organizirano civilno društvo na obje strane Atlantika treba imati važnu ulogu u Vijeću za trgovinu i tehnologiju.“
Timo Vuori, član EGSO-a i izvjestitelj za to mišljenje, poručio je: „Trgovačka strategija EU-a i SAD-a mora, kratkoročno i dugoročno, ponuditi rješenja za poboljšanje bilateralnog i međunarodnog trgovinskog okruženja. U suprotnom bi Vijeće moglo izgubiti tu dinamiku.“
EU i SAD i dalje imaju najintegriraniji, bilateralni gospodarski odnos na svijetu, koji predstavlja polovicu svjetskog BDP-a i trećinu globalnih trgovinskih tokova.
Ekonomist i pisac Fredrik Erixon, koji je bio pozvan održati govor na plenarnom zasjedanju, objasnio je da ova inicijativa predstavlja novu priliku za oba partnera da upravljaju svojim utjecajem u svjetskom gospodarstvu, kroz jedinstvo i sklapanjem partnerstava sa zemljama istomišljenicama s kojima dijele osnovne gospodarske i političke vrijednosti.