Secțiunea pentru relații externe (REX) a CESE și-a organizat cea de-a 2-a campanie și conferința privind combaterea dezinformării, ca parte a proiectului său global pe această temă, care urmează să fie pus în aplicare cu ajutorul societății civile.

În urma unei campanii încununate de succes în Bulgaria, manifestarea a avut loc, de această dată, în Moldova, la 18 aprilie. Această țară și-a consolidat recent capacitățile în domeniul comunicării și al dialogului strategice prin înființarea a două organe specializate: Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a dezinformării și Centrul de Inițiative Civice pentru Minoritățile Naționale.

Conferința a fost organizată în colaborare cu Universitatea de Stat din Moldova, la Chișinău.

Luând cuvântul în cadrul conferinței, președintele CESE, Oliver Röpke, a subliniat importanța promovării dialogului și a implicării tuturor cetățenilor, din diferite medii și comunități, în combaterea ingerințelor străine și a dezinformării.

De obicei, dezinformarea se răspândește în rândul populației, adesea orizontal, ceea ce înseamnă că cea mai bună modalitate de a o soluționa nu o constituie abordarea descendentă, ci reflecția împreună cu cetățenii și implicarea directă a acestora. Societatea civilă organizată poate juca un rol esențial în acest sens, având în vedere că dezinformarea distruge structura societăților noastre.

Ana Revenco, directoarea Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a dezinformării, care a fost unul dintre principalii vorbitori ai conferinței, a subliniat că cetățenii nu pot combate singuri dezinformarea, și că Centrul le-ar putea permite să-și îmbunătățească competențele pentru a combate dezinformarea toxică, pe termen lung.

„Eradicarea dezinformării este un obiectiv nerealist. Eforturile noastre comune vor viza demascarea și prevenirea știrilor false și atenuarea impactului nefast pe care acestea îl au asupra societăților noastre”, a adăugat ea.

Mihai Peicov, directorul Centrului de Inițiative Civice pentru Minoritățile Naționale, a declarat că înființarea acestui centru de către guvern reprezintă un pas important pentru integrarea tuturor în societate, și că sunt necesare noi politici educaționale pentru minorități.

Conferința a subliniat rolul educației și accentul pus pe tineri, având în vedere că multe informații au provenit de la tineret, de la studenții și jurnaliștii care au participat la aceasta.

Puteți urmări un rezumat video al conferinței aici.

#EUvsDisinfo (at)