Coupures de presse

This page is also available in

Kollár: For trade unions is also important wage convergence in the EU

TASR, October 12, 2016 19:18

Also topic posting of workers abroad for KOZ is very important because it is the first precondition for achieving a convergence of the salary level of other countries.

Bratislava October 12 (TASR) - For the trade unions is also important to labor mobility and convergence (convergence) level of workers in the old and new member states of the European Union (EU). This was stated today in Bratislava, President of the Confederation of Trade Unions (KOZ) Slovakia Jozef Kollár at a press conference in the framework of an extraordinary meeting of the "Workers" European Economic and Social Committee (EESC).

"We will look for a sequence like this aim to fulfill," said Kollar. Also topic posting of workers abroad is the KOZ according to him is very important because it is the first precondition for achieving a convergence of the salary level of other countries.

"Therefore, we disagree with the issue of yellow cards this eurosmernici (the PWD). We are trying to negotiate with the Ministry of Labour and the Government of the Slovak Republic that this attitude turned around, although some employers (such a position) like it," he said. Slovakia is, in his words, EU membership 12 years, the euro area seven years. "We are part of a union, we have rights and obligations, it works within the common market. However, we also European wages? Wage level not only in Slovakia but also in the Czech Republic, Poland and the Hungary is miles away from Western Europe. While booming economic indicators, wage levels pulled the short end, "Kollar stressed in his speech to the employees 'representatives from across the EU, acting in the framework of the" workers' Committee.

"We need to address the issue of free movement of labor, which is crucial for us. But we also need to find a reasonable level between the requirements of employers and employees," added the President of the posting of workers "Workers' Committee Gabriele Bischoff.

 

FICO: Vzťahy medzi vládou a odbormi sú mimoriadne korektné

TASR, 12. októbra 2016 15:52

Uviedol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) na mimoriadnej schôdzi skupiny Pracovníci Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Vzťahy medzi vládou a odbormi na Slovensku sú mimoriadne korektné. Uviedol to dnes v Bratislave vo svojom príhovore premiér Robert Fico (Smer-SD) na mimoriadnej schôdzi skupiny "Pracovníci" Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV): Európa, ktorá funguje pre pracovníkov. Férová mobilita a dôraz na pracovné práva.

Oznámil prítomným, najmä zahraničným účastníkom, že vláda SR dnes schválila zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2017. "Moja vláda mimoriadne podporuje neustále zvyšovanie minimálnej mzdy. Máme na to celý rad racionálnych dôvodov aj napriek tomu, že narážame často na veľmi ťažké diskusie s predstaviteľmi zamestnávateľov," povedal.

"Môžem potvrdiť, že sme dnes opäť o viac ako 7 % zvýšili minimálnu mzdu. Viem, že pre mnohých z vás, ktorí pochádzate z vyspelých krajín Európy, sa suma 435 eur bude zdať byť malá alebo smiešna, ale pre nás je to obrovský pokrok, pretože chceli by sme dosiahnuť do roku 2019 minimálnu mzdu na úrovni 500 eur. Všetky doterajšie plány, ktoré sme v tejto oblasti nastavili, sa nám podarilo aj naplniť," dodal Fico.

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ podľa Ficových slov znamená pre Slovensko dvojitú výzvu. "Jednak predsedáme Rade EÚ historicky prvýkrát a jednak sme predsedníctvo prevzali v časoch, kedy nám nie je práve najľahšie v EÚ. Tu nemám na mysli len rozhodnutie občanov vo Veľkej Británii. Dá sa povedať, že od prijatia Lisabonskej zmluvy sa EÚ zmieta v nepretržitom krízovom manažmente," doplnil Fico s tým, že "napriek tomu považuje EÚ za jedinečný projekt, ktorý bude jeho vláda v plnom rozsahu vždy podporovať".

 

SR Bratislava EKO EHSV skpres pracovné práva BAX

Vydané: 12.10.2016 16:40 Vytvorené: 12.10.2016 15:57 Autor: Kategória: Politika-pol / hos zam soc jus eun vla


SR Bratislava EKO EHSV skpres pracovné práva BAX

Gabriele Bischoff, Peter Žiga, Jozef Kollár

Na snímke sprava predsedníčka skupiny "Pracovníci" v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore  (EHSV) Gabriele Bischoff, minister hospodárstva SR Peter Žiga a predseda Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Jozef Kollár počas tlačovej konferencie v rámci mimoriadneho zasadnutia tejto skupiny. Bratislava, 12. októbra 2016. FOTO TASR - Michal Svítok

Kľúčové slová: Slovensko európska únia hospodárstvo zamestnanosť vláda BAX|sociálne veci justícia politika

Slovakia Bratislava